UMĚNÍ SPOJUJE - Co se podařilo uskutečnit
30.09.2024
Farnosti se podařilo posílit bilaterální spolupráci s partnery z Norska a přispět k vzájemné výměně znalostí a zkušeností a zvýšení povědomí o donorské zemi díky realizaci iniciativy UMĚNÍ SPOJUJE.
Iniciativa byla ve znamení koncertů, výstav a sdílení zkušeností. Všechny aktivity konané v Česku obohatily akci Dny evropského dědictví, do které se bučovická farnost zapojila již počtvrté.
Letošní téma této celostátní akce bylo Památky spojují svět. Téma vzájemně prolínalo realizované aktivity díky workshopu zaměřeného na malby zobrazující norské památky - katedrálu Nidaros a sloupové kostely v Norsku, díky výstavě seznamující české návštěvníky s historickými stavbami na norské poutní cestě sv. Olafa a také svým způsobem i díky koncertům konaných v českých kulturních památkách, v nichž se spojila hudba norského a českého světa.
Umění i památky spojují. Celá realizace se konala ve vzájemném souladu.
Ve spolupráci s norským partnerem URVAL OSLO ART se uskutečnil výtvarný workshop. Paní Helena Urvalkova, norská výtvarnice, poutavou formou předávala své znalosti a zkušenosti akvarelové malby dětem převážně z bučovické základní umělecké školy. Díla dětí i tvorba paní Heleny naplnily boční loď bučovického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Vernisáž se konala jako součást večerního programu Dnů evropského dědictví. Svá díla pak výtvarnice Helena představila i v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Součástí obou vernisáží bylo také slavnostní uvedení výstavy fotografií s názvem Putování po stopách středověké norské poutní cesty sv. Olafa. Elektronickou verzi panelů výstavy fotografií je možné si prohlédnout. Je umístěna pod článkem.
Ve spolupráci s novým norským partnerem ODLAND ORGELUNDERHOLDING se uskutečnily varhanní koncerty. Zástupce partnera Otto Christian Odland, norský profesionální varhaník, hrál sólově i jako doprovod české sopranistky Miriam Miškovské. Jeden koncert se odehrával v bučovickém kostele a druhý ve žďárské bazilice. Po koncertech bylo k dispozici drobné občerstvení s možností neformálního setkání účinkujících a návštěvníků. Na přelomu července a srpna byl koncert představen norskému obecenstvu v Bergenu v kostele sv. Pavla v rámci mezinárodního varhanního festivalu Bergenské varhanní léto 2024, dále v Oslu v katedrále sv. Olafa v den svátku sv. Olafa a byl tedy součástí svatoolafských oslav, a dále ve městě Larvik v kostele sv. Františka. V tomto městě začíná norská poutní cesta sv. Olafa. V Česku se ještě uskutečnil seminář pro varhaníky. Docent liturgické hudby a hry na varhany Otto Christian přispěl k rozšíření znalostí zejména studentů brněnské konzervatoře. Otto Christian se také podílel na pořízení zvukových nahrávek bučovických varhan, které se staly součástí interaktivního virtuálního 3D modelu varhan. Model je možné spustit na titulní stránce tohoto webu v centrálním menu nebo na stránkách farnosti, a to na odkaze umístěném v levém menu nebo ZDE.
Putování po stopách středověké norské poutní cesty sv. Olafa
Koncert a výstava ve žďárské bazilice 14. 9. 2024
Koncert a výstava v bučovickém kostele 13. 9. 2024
Varhanní seminář v Bučovicích 13. 9. 2024
Výtvarný workshop v Bučovicích 12. 9. 2024
Koncerty v Bergenu, Oslu a Larviku
Norsko
Informace o Fondech EHP a Norska