UMĚNÍ SPOJUJE - Pozvánka na koncert a výstavu do žďárské baziliky 14. 9. 2024

13.08.2024

Srdečně Vás zveme v sobotu 14. 9. 2024 v 18.00 do baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou na varhanní koncert, po té v 19.00 na vernisáž výstavy.

V rámci Dnů evropského dědictví se rozezní v bazilice Nanebevzetí Panny Marie Biblické písně Antonína Dvořáka v podání sopranistky Miriam Miškovské s varhanním doprovodem předního norského varhaníka Otto Christiana Odlanda. Zazní také skladby pro sólovou varhanní hru norských skladatelů Egila Hovlanda, Arilda Sandvolda, Johanna Daniela Berlina, Gottfreda Pedersena a Kjella Mørka Karlsena.

PROGRAM KONCERTU

Po té představí své umění norská výtvarnice Helena Urvalkova. Vernisáž proběhne společně se slavnostním uvedením výstavy fotografií s názvem Putování po stopách středověké norské poutní cesty sv. Olafa, snímky vznikly z objektivu Tomáše Miškovského.

Po vernisáži bude možnost neformálního setkání účinkujících a návštěvníků v rajské zahradě s malým občerstvením.

Tuto akci pořádá Římskokatolická farnost Bučovice ve spolupráci s Římskokatolickou farností Žďár nad Sázavou II a norskými partnery ODLAND ORGELUNDERHOLDING a URVAL OSLO ART.

PLAKÁT

OTTO CHRISTIAN ODLAND pochází z norského Bergenu, nyní však žije v Oslu. Od roku 2014 zastává roli chrámového varhaníka v katolické katedrále sv. Olafa. Je vyhledávaným varhaníkem a pedagogem v oblasti liturgické hudby, tento obor také vyučuje na Norské hudební akademii, kde je vedoucím katedry. Umělecké vzdělání získal na Griegově hudební akademii v Bergenu a na Norské hudební akademii v Oslu. Diplomový koncert absolvoval v roce 2002 po studiích u profesorů Terje Wingeho a Kåre Nordstoga. Jako stipendista se vzdělával v londýnské Královské akademii u Davida Sangera. Koncertně se uplatňuje jako sólový varhaník nebo doprovází sborová tělesa či sólisty. V období 2010-2016 vykonával činnost katedrálního varhaníka v anglickém městě Gloucester a  spolupracoval v rámci vánočních koncertů se světoznámým trumpetistou Ole Edvardem Antonsenem. Posledních devatenáct let spolupracuje s norským chlapeckým sborem “Sølvguttene”. Koncertoval s nimi po celém Norsku, USA a v několika evropských zemích, v roce 2023 také v České republice v Hradci Králové a v Praze. Podílel se s nimi také na nahrávkách a několika rozhlasových a televizních produkcích.

MIRIAM MIŠKOVSKÁ pochází ze Žďáru nad Sázavou. Absolvovala operní zpěv na London College of Music pod vedením Prof. Eleny Ferrari a na prestižní Guildhall School of Music and Drama v Londýně pod vedením Prof. Sarah Pring a Prof. Marie Vassiliou. Během svého studia vystoupila v masterclasses s Julii Bullock, Roderickem Williamsem, Ann Murrey a Dr. Ronem Morrisem a ztvárnila role Sesta v produkci Handelova Giulio Cesare in Egitto, Cherubína v Mozartově Nozze di Figaro a Donny Elvíry v jeho Don Giovanni. Vystoupila také v operních produkcích Triple Bill a nové opery The Star next to the Moon. Během svého působení v Londýně se podílela na koncertech v Actors Church v Covent Garden, spolupráci na Opera Evenings in Chiswick a dalších projektech. Miriam v současnosti působí mimo jiné jako konzultant českého repertoáru a jako učitelka zpěvu pro Lycaeum Music School v Londýně. V létě 2024 vystoupila společně s varhaníkem Ottou Ch. Odlandem v sérii koncertů v Norsku, a ztvární roli Fiordiligi v Mozartově Cosi Fan Tutte a roli Armindy v jeho La Finta Giardiniera na festivalu Da Ponte v Itálii. Pracuje také na vlastní inscenaci The story of the Night.

HELENA URVALKOVA narozená ve Frýdlantě v Čechách. Od svých 15 let žije v Norsku. Vystudovala malířství a historii umění na Kunstøyskolen v Oslo. Dnes čerpá inspiraci jak ze svých vzpomínek na dětství v rodné zemi a z pozdějších cest do Čech za hledáním svých českých kořenů, tak i ze severské země, která se stala jejím novým domovem. Věnovala se výuce umění na školách - Haugerud ungdomsskole, Kampen barneskole, Rudolf Steiner Hovseter. Účastnila se výstav v galeriích OsloK, Galleri A, Kragerø Kunstforening, Kongsvinger Galleri Vinger, Skien-Gamle Dramstue. V letech 2022 a 2023 se podílela jako partner projektu bučovické farnosti na organizaci výstav v rámci Noci kostelů v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bučovicích. V současné době vede výtvarné kurzy.

Tato akce je součástí iniciativy „Umění spojuje", financované z Fondu pro bilaterální vztahy na programové úrovni programu Kultura (Fondy EHP 2014-2021).

Z akce bude pořizován foto/video záznam pro účely propagace a prezentace akce/iniciativy/Fondů EHP na webových stránkách, sociálních sítí, v médiích a nebo na propagačních materiálech.

Svou účastí na akci souhlasíte s pořízením foto/video záznamu z akce.