Bučovická farnost pokračuje a rozvíjí bilaterální spolupráci s norskými partnery

 12.08.2024

Farnosti se podařilo získat dotaci z Fondů EHP na realizaci iniciativy UMĚNÍ SPOJUJE.

Na konci června byl farnosti schválen grant z Fondu pro bilaterální vztahy na programové úrovni programu Kultura ve výši 438 903 korun na realizaci iniciativy s názvem Umění spojuje.

Iniciativa je zaměřena na posílení a rozvoj bilaterální spolupráce s partnery z Norska v oblasti umění. Týká se zejména hudebního a výtvarného umění se zaměřením převážně na koncerty, výstavy a sdílení zkušeností. Všechny plánované aktivity konané v České republice budou probíhat v rámci akce Dny evropského dědictví, do které se bučovická farnost zapojí již počtvrté. Svůj program nabídne širší veřejnosti. Letošní téma této celostátní akce je Památky spojují svět.

Ve spolupráci s již známým norským partnerem URVAL OSLO ART proběhne výtvarný workshop. Workshop se bude konat pod vedením partnera paní Heleny Urvalkove. Partner se bude také podílet na uspořádání výstavy děl vzniklých v rámci workshopu, děl svých a výstavy fotografií z krátké expediční cesty po stopách středověké norské poutní stezky sv. Olafa. Výstavy budou umístěny v boční lodi bučovického kostela. Slavnostní vernisáž se uskuteční 13. září v 19 hodin jako součást programu Dnů evropského dědictví. Výstavy si však bude možné prohlédnout i před tím, v době, kdy bude kostel otevřen pro veřejnost. 

Nové partnerství bylo navázáno s organizací ODLAND ORGELUNDERHOLDING. Spolupráce je zaměřena na uspořádání varhanních koncertů doprovázených klasickým (operním) zpěvem. Zástupce partnera Otto Christian Odland je profesionálním norským varhaníkem a společně se sopranistkou Miriam Miškovskou připravili repertoár koncertu, který v rámci Dnů evropského dědictví představí českému obecenstvu. Při koncertu zazní Biblické písně Antonína Dvořáka a norská varhanní hudba skladatelů Arilda Sandvolda, Gottfreda Pedersena, Kjella Mørka Karlsena a dalších. Koncert se uskuteční 13. září v 18 hodin v bučovickém kostele. Koncertu bude předcházet seminář pro varhaníky pod vedením partnera. V Norsku se koncerty již uskutečnily a těšily se velkému ohlasu a obdivu u posluchačů. 

Koncert i vernisáž se budou konat také ve Žďáře nad Sázavou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie, v místě prvního působení bučovického faráře Tomáše Fránka.

OTTO CHRISTIAN ODLAND pochází z norského Bergenu, nyní však žije v Oslu. Od roku 2014 zastává roli chrámového varhaníka v katolické katedrále sv. Olafa. Je vyhledávaným varhaníkem a pedagogem v oblasti liturgické hudby, tento obor také vyučuje na Norské hudební akademii, kde je vedoucím katedry. Umělecké vzdělání získal na Griegově hudební akademii v Bergenu a na Norské hudební akademii v Oslu. Diplomový koncert absolvoval v roce 2002 po studiích u profesorů Terje Wingeho a Kåre Nordstoga. Jako stipendista se vzdělával v londýnské Královské akademii u Davida Sangera. Koncertně se uplatňuje jako sólový varhaník nebo doprovází sborová tělesa či sólisty. V období 2010-2016 vykonával činnost katedrálního varhaníka v anglickém městě Gloucester a  spolupracoval v rámci vánočních koncertů se světoznámým trumpetistou Ole Edvardem Antonsenem. Posledních devatenáct let spolupracuje s norským chlapeckým sborem “Sølvguttene”. Koncertoval s nimi po celém Norsku, USA a v několika evropských zemích, v roce 2023 také v České republice v Hradci Králové a v Praze. Podílel se s nimi také na nahrávkách a několika rozhlasových a televizních produkcích. 

MIRIAM MIŠKOVSKÁ pochází ze Žďáru nad Sázavou. Absolvovala operní zpěv na London College of Music pod vedením Prof. Eleny Ferrari a na prestižní Guildhall School of Music and Drama v Londýně pod vedením Prof. Sarah Pring a Prof. Marie Vassiliou. Během svého studia vystoupila v masterclasses s Julii Bullock, Roderickem Williamsem, Ann Murrey a Dr. Ronem Morrisem a ztvárnila role Sesta v produkci Handelova Giulio Cesare in Egitto, Cherubína v Mozartově Nozze di Figaro a Donny Elvíry v jeho Don Giovanni. Vystoupila také v operních produkcích Triple Bill a nové opery The Star next to the Moon. Během svého působení v Londýně se podílela na koncertech v Actors Church v Covent Garden, spolupráci na Opera Evenings in Chiswick a dalších projektech. Miriam v současnosti působí mimo jiné jako konzultant českého repertoáru a jako učitelka zpěvu pro Lycaeum Music School v Londýně. V létě 2024 vystoupila společně s varhaníkem Ottou Ch. Odlandem v sérii koncertů v Norsku, a ztvární roli Fiordiligi v Mozartově Cosi Fan Tutte a roli Armindy v jeho La Finta Giardiniera na festivalu Da Ponte v Itálii. Pracuje také na vlastní inscenaci The story of the Night.

HELENA URVALKOVA se narodila ve Frýdlantě v Čechách. Od svých 15 let žije v Norsku. Vystudovala malířství a historii umění na Kunstøyskolen v Oslo. Dnes čerpá inspiraci jak ze svých vzpomínek na dětství v rodné zemi a z pozdějších cest do Čech za hledáním svých českých kořenů, tak i ze severské země, která se stala jejím novým domovem. Věnovala se výuce umění na školách - Haugerud ungdomsskole, Kampen barneskole, Rudolf Steiner Hovseter. Účastnila se výstav v galeriích OsloK, Galleri A, Kragerø Kunstforening, Kongsvinger Galleri Vinger, Skien-Gamle Dramstue. V letech 2022 a 2023 se podílela jako partner projektu bučovické farnosti na organizaci výstav v rámci Noci kostelů v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bučovicích. V současné době vede výtvarné kurzy.

 

gallery  

Informace o Fondech EHP a Norska